Asociale klanten? Aanpakken!

Door: Gepubliceerd op 15 jul, 2010 in de rubriek Checklisten, Gastcolumns
Kennisbank onderwerpen: Klantgerichtheid, Corporate communicatie

Opleiding

Boek van de week

Agenda

Training

Dé unieke methode voor een helder en logisch opgebouwd betoog Soms weet u niet goed hoe u een idee moet onderbouwen en presenteren. U worstelt met een veelheid aan gedachten en informatie,[...]

Mijn Amsterdamse Bakker Bart heeft een geweldig poster in de winkel opgehangen: ‘In verband met uw privacy zijn wij zo beleefd om u pas te helpen als u uitgebeld bent’. Dat is duidelijke taal. Asociale klanten hoor je aan te pakken!

’s Ochtends om 7.10 uur ben ik misschien niet altijd in mijn beste humeur. Mijn humeur fleurt dan op van die geweldige broodjes van de HEMA op het Amsterdamse Centraal Station.Altijd een lange rij, maar toch een supersnelle bediening door de HEMA-medewerkers, die prima begrijpen dat we allemaal onze trein willen halen. Ondanks de rij drong er vanochtend toch weer een oudere heer voor. Je kent ze wel… met zo’n blik van ik-weet-wat-ik-doe-maar-waag-niet-er-iets-van-te-zeggen-want-ik-heb-de-oorlog-nog-meegemaakt.

De HEMA-medewerker ziet het en vraagt keurig aan de eerste klant die echt aan de beurt is: ‘Kan ik u helpen?’. Maar, de oudere heer zet door en plaatst op luide toon zijn bestelling met de boodschap dat hij toch echt aan de beurt is. Niemand in de rij had zin in ruzie en liet hem dan maar voor. Zucht! Soms ben ik even niet zo gek op andere klanten.

Asociaal gedrag lijkt de nieuwe norm. Jouw auto parkeren bij de enige vrije tank, om in het tankstation alleen sigaretten en koffie te halen. Als je tien minuten hebt staan wachten bij de slager nog steeds niet weten wat je wilt eten. Je portemonee pas uit je tas graven, en dan wanhopig zoeken naar de PIN-pas, als alle boodschappen al lang en breed ingepakt zijn. Er staat niet voor niets op de kassa: ‘u kunt al beginnen met pinnen’. Mobiel bellen terwijl je een broodje bij de Kiosk afrekent. Om nog maar te zwijgen van de schreeuwende mobiele bellers in de stiltecoupe of het restaurant. Of die klant die op zaterdag, in een overvolle bakkerswinkel, aan de hoogzwangere broodverkoper uitgebreid vraagt hoe het met haar zwangerschap gaat. Hallo! Er zijn nog 15 wachten achter u…

Hoe onmaatschappelijk en onopgevoed moet je zijn om niet te begrijpen dat andere klanten daar last van hebben.

Uit onderzoek blijkt dat 95 % van de Nederlanders zich weleens onbewust asociaal gedraagt. We zijn zo druk met onszelf bezig dat we niet meer merken dat anderen zich hieraan storen. In 2009 heeft SIRE het startsein gegeven voor de 100ste SIRE-campagne met het thema ‘onbewust asociaal gedrag’. SIRE hoopte dat mensen wanneer zij zich hiervan bewust worden meer rekening gaan houden met elkaar. Die oudere heer bij de HEMA heeft het spotje zeker niet gezien?

Mijn Amsterdamse Bakker Bart heeft een geweldig poster in de winkel opgehangen: ‘In verband met uw privacy zijn wij zo beleefd om u pas te helpen als u uitgebeld bent’. Dat is duidelijke taal.

Ik pleit voor een ‘nette-klanten-logo’! Hier wordt u alleen maar geholpen als u zich aan een aantal eenvoudige gedragsregels houdt. Met goed getraind personeel dan adequaat om kan gaan met die asociale klant. Zo laat je zien dat je gek bent op klanten die er echt toe doen.

Tags:

5 Reacties

Hendrik-Jan de Wit: 7 jul 2010

Geweldig bericht, ik trof zaterdag iets soortgelijks bij mijn bakker: een voordringer. Hij heeft helaas niet zo’n bordje hangen, maar hij is van de oude stempel, ik kan er namelijk ook niet pinnen.

Ik ben het helemaal met je eens: de klant is koning, maar hoeft zich niet als een despoot of tiran te gedragen.

Harp: 15 jul 2010

Leuk bericht, maar ik heb dit al een half jaar eerder ergens gelezen…

Walther: 15 jul 2010

@Harp: klopt… we hebben hem even ‘recurrent’ gemaakt voor de zomer. Hij is geactualiseerd op basis van de reacties die we een halfjaar geleden kregen.

Jeroen2097: 19 jul 2010

Zelf betrap ik me er ook wel eens op dat ik me stoor aan een lange rij voor de kassa en een medewerker die dan even het feest van afgelopen weekend doorneemt. En ook het bellen en voordringen kan mij wel eens raken.
Maar, ik kan het niet erg vinden. Het is de maatschappij die ons zo maakt. Niet de persoon die zijn sociale kant laat zien. Dan maar 10 minuten langer wachten, de tijd tikt toch wel door en de zon komt morgen ook weer op. Geld blijft ook wel binnenkomen en uiteindelijk is het aan een ieder om dit alles te relativeren tot iets waarvan we kunnen zeggen, waar maken we ons eigenlijk druk om.
ergens vind ik het namelijk heel goed dat er winkels zijn waarbij je een praatje kunt maken, waarbij je niet kunt pinnen, waarbij je advies krijgt bij het maken van een lekker 5-gangendiner, waar je als klant de tijd krijgt. Dat gehaaste en opgefokte gedoe, dat vind ik pas a-sociaal.

Loanz: 19 jul 2010

Wat is het toch dramatisch dat klant zo asociaal (kunnen)  zijn. Relax! Wat heeft de consument toch (te) veel te doen als hij al bellend een broodje bij Bakker Bart haalt.

Uw reactie op deze bijdrage

  • Alle reacties die zich houden aan onze Code of conduct worden opgenomen.
  • Na het plaatsen kunt u uw reactie nog 30 minuten aanpassen.

Over DeLaatsteMeter.nl

Het is zo vanzelfsprekend: logistiek. Thuis, wanneer een meubelzaak een wandmeubel aflevert en opbouwt. In de supermarkt, waar juist die diepvriesmaaltijd die zo goed smaakt in het schap ligt. Of wanneer de auto een beurt krijgt. Maar iedereen ervaart ook uitverkochte producten, kwaliteitsproblemen, overtollige voorraden en eindeloos wachten op de verwarmingsmonteur. De weblog DeLaatsteMeter.nl gaat je daarbij helpen.

Volg DeLaatsteMeter op Twitter

Redactie