Help ons de winter door!

De afgelopen periode met veel sneeuw en harde vorst is een testcase geweest voor de supply chain van veel bedrijven. Zo bleek de Nederlandse Spoorwegen uitermate afhankelijk te zijn van de railinfrastructuurbeheerder Prorail en had niet iedere gemeente de juiste toeleverancier van strooizout.

Nu is het moment aangebroken om je af te vragen wie de schuld is van de gladde wegen en alles wat er mis ging op het spoor. Zo adviseerden de NS niet meer met de trein te reizen als dat ‘niet uiterst noodzakelijk was’. Vervolgens mopperden ze op de reizigers die wel met de trein gingen, omdat ze het advies negeerden. Maar wat is uiterst noodzakelijk? Afreizen naar je werk, op de twee reguliere werkdagen dat het verbod gold, is toch wel een noodzakelijkheid te noemen?

De schuld was ook snel gevonden: bevroren wissels en ‘wisselontdooi’-teams die niet bij de bevroren wissels konden komen. Een reportage op het journaal waarbij de ontdooier over alle hobbels, kinkels en ander leed sprak, moest de woede van de publieke opinie ontdooien.

Het drama dat de treinendienst nog wekenlang zal ontregelen is een tekort aan treinstellen. Door de vorst slijt het materieel harder dan anders, waardoor meer treinen in de remise staan voor een onderhoudsbeurt. Begrijpelijk allemaal, maar zou het probleem niet verholpen kunnen worden met extra ploegen of een verschuiving van de prioriteiten?

Vervolgens mocht het journaal naar het volgende onderwerp: het tekort aan strooizout. Gemeenten kampten met een tekort aan zout doordat de vorst te lang aanhield en de toeleverancier geen zout meer op voorraad had. Een monsterjacht op het zout volgde, waarbij gemeenten een minimaal aantal wegen nog inzoutte.

Maar eigenlijk is het mij op één belangrijk punt meegevallen: de winkelbevoorrading. Of het kwam doordat de winkels voor kerst al een enorme voorraad hadden liggen? Maar ik denk dat de logistiek rond de toelevering van goederen voor de supermarkten heel aardig op orde was. Alleen de dagen vlak na kerst lagen veel dingen niet in de supermarkt, maar het heeft geen noemenswaardige problemen opgeleverd.

Ik herinner me een gesprek uit mijn begintijd als redacteur bij Supply Chain Magazine over rampenlogistiek. Wanneer is er een ramp, vroegen wij ons hardop af. ‘Ach’, beweerde toen iemand, ‘iedereen ziet de dijken als een bedreiging, maar het moet maar eens flink sneeuwen. Dan ligt het hele land plat.’

De NS en de leveranciers van strooizout daargelaten, vind ik dat we heel aardig de winter zijn doorgekomen.

Laat de vorst maar weer komen…

Hendrik-Jan De Wit.

Hendrik-Jan De Wit was tot voor kort webredacteur bij Supply Chain Magazine.

Vanaf 1 december werkte Hendrik-Jan als webredacteur en adviseur social media bij Romae, internet en content (www.romae.nl).

Stuur door naar een relatie

4 reacties op “Help ons de winter door!”

  • Ik ben eigenlijk wel heel benieuwd hoe de voorraadboekhouding van strooizout in elkaar zit en hoe ze de veiligheidsvoorraden hebben gecalculeerd… Ze beginnen nu toch echt een probleem te krijgen (te oordelen naar de laatste berichtgevingen en de staat van het wegdek voor mijn deur)….

  • Michiel: je wordt op je wenken bediend. http://www.delaatstemeter.nl/gastcolumns/de-logistiek-van-strooizout-lessen-uit-berlijn/

  • Zou natuurlijk nog leuker zijn als we de voorraadbeheerder van Rijkswaterstaat zo ver zouden kunnen krijgen hier een column over te schrijven :-)

  • http://www.nuvideo.nl/algemeen/34875/strooizout-raakt-op.html

    Volgens Akzo zijn er dus “normaal” zo’n 20 strooidagen. Vanaf half december tot nu zijn dat er al dik 45. Aangezien inclusief volledige productie deze week de echte strooiproblemen pas begonnen, zou dat betekenen dat onze vrienden van Rijkswaterstaat en de gemeenten rekening houden met een buffervoorraad van zo’n 20 dagen, bovenop de 20 strooidagen. Vraag wordt dan: is dat genoeg logistiek gezien of is dat niet genoeg maatschappelijk gezien?

Reageer

(zal niet zichtbaar zijn)

Als u uw reactie geplaatst heeft kunt u de reactie nog 30 minuten aanpassen. Klik hiervoor op "Bewerk reactie".

Vorige artikel:
Volgende artikel:

Laatste reacties

eventbuzz

Ondernemers Updates 2010

Workshop | Elsevier Congressen

Streven in 2010 naar meer omzet, minder kosten of innovatie? Ondernemers Updates helpen je hierbij! Zibb, bizz en Nyenrode Business Universiteit organiseren 7 praktische seminars voor...