TLN heeft genoeg van truckende tractorcowboys

Door: Walther Ploos van Amstel Gepubliceerd op 10 mei, 2011 in de rubriek Kennisnetwerken
Kennisbank onderwerpen: Logistiek & Supply-chain management, Overheid

Opleiding

Boek van de week

Agenda

tractor in de stad

Steeds vaker kom ik landbouwtractoren in de binnenstad van Amsterdam tegen. Ze vervoeren bouwmaterialen voor de Noord-Zuid Lijn en het ODE-gebied. Transport en Logistiek Nederland luidt opnieuw de noodklok over de groeiende concurrentie die transportbedrijven ondervinden van de vrachttractoren die vaak tientallen kilometers over de openbare weg afleggen.

De Telegraag meldt:

Verkeer op doorgaande wegen lijdt onder de groeiende populariteit van ’truckende tractoren’ die voor een schijntje zijn in te huren voor vrachtjes, steeds vaker over grote afstanden.

Veel landbouwtrekkers op onze wegen hebben niets meer te maken met boerenbedrijven. Ze worden door de als paddenstoelen uit de grond schietende loonbedrijven aangeboden als goedkoop alternatief voor kiepauto’s van erkende transportbedrijven. De aanhangers van hedendaagse tractoren zijn vaker beladen met grind, zand, puin of strooizout dan met mest of hooi.

 

Tractorcowboys

TLN meldt dat transportsector de laatste drie jaar bijna 20 procent omzet verloor aan de ’tractorcowboys’. Een onwaarschijnlijk hoog getal. Maar, dat de transporteurs in de agrologistieke en bouwlogistieke sector eronder lijden is evident.

De trekkers zijn veel goedkoper omdat ze buiten de wetgeving vallen die wel voor vrachtwagens geldt en gebruik maken van goedkope diesel. Zo hoeft er geen motorrijtuigenbelasting voor te worden afgedragen en zijn dodehoekspiegel, APK-keuringen en kentekens niet verplicht. De bestuurders hoeven geen rijbewijs te hebben of nascholing te volgen. Ook gelden rij- en rusttijden. De milieueisen zijn veel lager en het gebruik van goedkope rode diesel is toegestaan. Aldus, TLN-deskundige Ramon Heerings.

TLN wil: ‘De wetgeving voor tractoren dateert van vlak na de Tweede Wereldoorlog. Die moet gemoderniseerd worden. Voor alle tractorbestuurders moet een volwaardig rijbewijs komen. Een speciaal TE-bewijs, dus mét aanhanger. Een tractor is echt wat anders dan een bromfiets of een personenauto, het is feitelijk een groot brok staal met wielen eronder. De voertuigen zelf moeten aan dezelfde veiligheidseisen voldoen als vrachtauto’s. En ze moeten op kenteken komen, zodat ze traceerbaar zijn bij een overtreding.’

 

Onveiligheid

Door het volstrekte gebrek aan regelgeving voor de vaak zeer geavanceerde tractoren zetten loonbedrijven goedkope jongeren uit Polen of Roemenië achter het stuur. Soms worden zelfs onbetaalde stagiairs van beroepsopleidingen gebruikt. Jongeren van 16 en 17 hebben slechts een eenvoudig te behalen vaardigheidscertificaat nodig. Dat leidt tot onveilige situaties.

Jan Peter de Wit, van Leefbaar Delft, meldt: ‘Die tractoren scheuren meestal als dwazen door de stad. Die grote tractoren met krachtige motoren halen makkelijk snelheden van boven de 50km/uur. Maar op snel afremmen zijn ze niet berekend met die V-profiel banden. Dit heeft niets meer te maken met de boerenzoon die met zijn trekkertje naar zijn landje rijdt om de koeien te voeren. Deze monstertrekkers worden niet op de boerderij gebruikt. Ze maken wel gebruik van een gat in de wet dat tractoren op de openbare weg mogen rijden. Hierdoor zijn trekkers veel goedkoper voor korte zware transporten van grond en bouwmaterialen.
Het is totaal onverantwoordelijk om deze gevaarlijke tractoren, met jochies achter het stuur zonder rijbewijs, door Delft te laten scheuren. Het zijn zulke gevaarten dat bij de kleinste botsing, een voetganger of fietser geen schijn van kans heeft.
Maar ook een auto maakt weinig kans tegen wielen die twee tot drie keer zo hoog zijn.. Een klein tikkie heeft al grote gevolgen daar er geen kreukelzone aan een tractor zit maar alles van massief staal is’.

De stad zou moet verboden terrein worden voor tractoren. Die grote landbouwtrekkers zetten, uit winstbejag, de verkeersveiligheid op het spel.

 

Bron: http://www.telegraaf.nl/mijnbedrijf/9737567/__Noodklok_truckende_tractor__.html?p=1,1

10 mei 2011

 

Foto: copyright Jan Peter de Wit http://www.jpdewit.nl/traktor.htm

 

Tags: ,

1 Reactie

EVO: 17 mei 2011

De EVO stuurde de volgende officiele reactie aan de redactie van delaatstemeter:
Verladersorganisatie EVO onderschrijft het standpunt van RAI Vereniging en TLN dat de veiligheid van trekkers voor verbetering vatbaar is. Maar zij vindt dat de twee brancheorganisaties veel te ver gaan met hun voorstel voor invoering van dezelfde regels, kwaliteitseisen en heffingen voor trekkers op de openbare weg als voor vrachtauto’s.

Trekkers komen immers niet zonder reden op de weg. Tegenwoordig zijn de stukken land van veel boeren niet meer aaneengesloten zoals vroeger (verkaveling), maar veelal verspreid en gescheiden door wegen. Aangezien het brandstofverbruik van een trekker aanzienlijk hoger is dan van een vrachtauto, is het rijden van een trekker over grote afstanden economisch gezien niet aantrekkelijk. EVO vindt het dan ook wat ver gezocht om te spreken van oneerlijke concurrentie.

Waar EVO zich wel in kan vinden, is het voorstel van RAI Vereniging en TLN om een trekkerrijbewijs in te voeren ter vervanging van het huidige trekkercertificaat voor 16- en 17-jarigen. Hier heeft de verladersorganisatie zich altijd positief over uitgesproken omdat dit echt de verkeersveiligheid ten goede komt. Ook de brede initiatiefgroep onder leiding van Karla Peijs, waar TLN nota bene deel van uitmaakt, pleitte hier vorig jaar voor. EVO is evenals de initiatiefgroep echter fel tegen invoering van een kenteken voor trekkers. Er is namelijk geen enkele relatie met verkeersveiligheid en de administratieve lasten voor het bedrijfsleven nemen onevenredig toe.

De uitkomst van het onderzoek dat de twee organisaties hebben laten verrichten draagt echter niets bij aan het bewijs dat trekkers verkeersonveiliger zijn dan vrachtwagens. Aangezien de techniek van beide voertuigen totaal verschillend is, beiden over het algemeen worden ingezet voor andere doeleinden en bovendien op andere terreinen rijden, is het appels met peren vergelijken.

Uw reactie op deze bijdrage

  • Alle reacties die zich houden aan onze Code of conduct worden opgenomen.
  • Na het plaatsen kunt u uw reactie nog 30 minuten aanpassen.

Over DeLaatsteMeter.nl

Het is zo vanzelfsprekend: logistiek. Thuis, wanneer een meubelzaak een wandmeubel aflevert en opbouwt. In de supermarkt, waar juist die diepvriesmaaltijd die zo goed smaakt in het schap ligt. Of wanneer de auto een beurt krijgt. Maar iedereen ervaart ook uitverkochte producten, kwaliteitsproblemen, overtollige voorraden en eindeloos wachten op de verwarmingsmonteur. De weblog DeLaatsteMeter.nl gaat je daarbij helpen.

Volg DeLaatsteMeter op Twitter

Redactie