Transporttarieven stijgen met 13,5% in afgelopen kwartaal

Door: Walther Ploos van Amstel Gepubliceerd op 24 aug, 2010 in de rubriek Kennisnetwerken
Kennisbank onderwerpen: Inkoop, Logistiek & Supply-chain management

Opleiding

Boek van de week

Transporttarieven zijn het afgelopen kwartaal gestegen met 13,5%. Daarmee  ligt het prijsniveau van transport net onder het niveau van dezelfde periode in 2008, net voor de crisis. De beschikbare capaciteit in het transport is fors gedaald, met als gevolg hogere tarieven voor transport. Dat melden Transporeon en Capgemini.

Logistiek.nl maakt een analyse van de gestegen transportarieven:

‘Iedere drie maanden stellen Transporeon en Capgemini een index vast, die de situatie in het Europese transportverkeer karakteriseert. De Transport Market Monitor over het tweede kwartaal 2010 constateert, dat de aangeboden capaciteit daalde met maar liefst 44 procent. Het prijsopdrijvend effect hiervan is evident.’

Met deze stijgende tarieven mogen logistiek managers zich serieus zorgen gaan maken. Transportkosten zijn in de meeste bedrijfstakken de helft van de totale logistieke kosten. Met moderne ICT ondersteuning en een strategie die rekening houdt met de dynamiek in de transportmarkt valt er nog veel te besparen op de transportkosten. Eerdere presenteerde delaatstemeter.nl de mogelijkheden voor het verbeteren van de efficiency in transport.

De transportmonitor van CapGemini en Transporeon kan worden gedownload.

Tags: ,

4 Reacties

Walther: 25 aug 2010

TLN bestrijdt de uitkomsten van de monitor… lees op: http://www.logistiek.nl/supply-chain/logistieke-dienstverlening/nid10595-tln-transporttarieven-nog-niet-op-niveau.html

Walther: 27 aug 2010

ING komt ook met andere cijfers voor Nederland.
http://www.transport-online.nl/site/transportnieuws/index.php?news=7342
De transport- en logistieksector kan terugkijken op een sterke eerste helft van 2010, maar achterblijvende vrachtprijzen zorgen ervoor dat financieel herstel nog buiten beeld blijft, zo stelt ING Economisch Bureau in het kwartaalbericht.

Daarnaast is de forse opleving tijdelijk en zal door voltooiing van voorraadopbouw de opgaande lijn in de rest van het jaar gaan vertragen.

Aangezien bedrijven hun voorraden aanvullen en de internationale handel herstelt, profiteert Nederland als doorvoerland van deze omstandigheid.

Na de terugslag van vorig jaar is de internationale handel van Nederland dit jaar sterk aangetrokken. De invoer, die voor een groot deel via de zeehavens plaatsvindt, steeg daarbij nog sterker dan de uitvoer. Opvallend is, dat nu ook de vraag vanuit Europese handelslanden toenam.

Hoewel de vooruitzichten zijn verbeterd, krijgt het tweede deel van het jaar economisch naar verwachting wel een soberder gezicht dan het eerste half jaar. Het herstel van het transport is krachtig, maart kan volgens ING niet als maatgevend voor heel 2010 worden gezien.

Het economisch herstel vertaalt zich tot dusver vooral in een sterke opleving van het (bulk)vervoer van industriële basismaterialen zoals ertsen, chemicaliën en (minerale) brandstoffen over zee, aldus ING.

Door de lucht gaat het om technische applicaties, computers en (consumenten)elektronica. Deze voorraden werden vanaf eind 2008, de beginfase van de recessie, afgebouwd en grotendeels in de eerste helft van dit jaar weer opgebouwd.

Sinds mei 2010 is het oordeel van transportondernemers over het ‘ondernemingsklimaat’ weer overwegend positief, zo blijkt uit peilingen onder transporteurs. Met dit gegroeide vertrouwen is voldaan aan een basisvoorwaarde voor verder herstel.

De financiële positie van de transportsector is precair. De gemiddelde rentabiliteit is in het wegvervoer tot een dieptepunt gedaald, kostenbesparingen hebben dit niet kunnen tegenhouden.

Nadat het aantal faillissementen in 2009 met 476 70% hoger lag dan een jaar eerder, is het aantal in de eerste helft van dit jaar nog maar licht gedaald met 5%, maar blijft het op een relatief hoog niveau liggen: 35% hoger dan gemiddeld.

In de praktijk wordt de situatie in het wegvervoer in de zomer van 2010 nog altijd als een ‘kopersmarkt’ bestempeld. Ondanks dat ook in het wegvervoer het vrachtvolume aantrekt is de overcapaciteit nog niet verdwenen. Wel is het aantal stilstaande trucks bij transporteurs in vergelijking met een jaar terug naar schatting met tenminste de helft afgenomen, waardoor de vrachtprijs licht oploopt.

Michel Haenen: 27 aug 2010

Reactie vanuit Capgemini Consulting en Transpeon

De Transport Market Monitor is gebaseerd op transport transacties uit geheel Europa. De conclusies uit dit rapport zijn dan ook enkel voor Europa van toepassing. Conclusie voor Nederland zijn in zijn geheel niet getrokken in het rapport.  Per land of industrie kunnen dus prijsontwikkelingen afwijken van de index zoals gepresenteerd in de Transport Market Monitor

·

De Transport Market Monitor die is opgesteld door Capgemini Consulting in samenwerking met TRANSPOREON en is gebaseerd op het logistieke platform van Transporeon. Dit platform bevat de daadwerkelijke transport tarieven (dagprijzen) die verladers betalen aan hun vervoerders. Het betreft dus geen enquete. Jaarlijks vinden op dit platform voor meer dan €2 miljard aan transacties plaats

·

Uit deze daadwerkelijk betaalde tarieven,  blijkt dat de prijsniveaus van Q2 2010 die van voor de crisis (eerste halfjaar 2008) evenaren, maar niettemin het prijsniveau nog 2,2% onder dat van Q2 2008 liggen   Het rapport en de conclusies zijn te downloaden via: http://www.transportmarketmonitor.com

Walther: 27 aug 2010

@Michel: dank voor je reactie! Waardevol.
Ik denk dat de meeste logistiek managers nog in de ontkenningsfase zitten.
Wat vertellen zij hij baas bij het eindejaarsgesprek?
Ik was verrast door de markt?
 

Uw reactie op deze bijdrage

  • Alle reacties die zich houden aan onze Code of conduct worden opgenomen.
  • Na het plaatsen kunt u uw reactie nog 30 minuten aanpassen.

Over DeLaatsteMeter.nl

Het is zo vanzelfsprekend: logistiek. Thuis, wanneer een meubelzaak een wandmeubel aflevert en opbouwt. In de supermarkt, waar juist die diepvriesmaaltijd die zo goed smaakt in het schap ligt. Of wanneer de auto een beurt krijgt. Maar iedereen ervaart ook uitverkochte producten, kwaliteitsproblemen, overtollige voorraden en eindeloos wachten op de verwarmingsmonteur. De weblog DeLaatsteMeter.nl gaat je daarbij helpen.

Volg DeLaatsteMeter op Twitter

Redactie